Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest niezwykle pożytecznym, ekologicznym urządzeniem do domów, które są położone między innymi w gminach posiadających rozproszoną zabudowę. W takich przypadkach poprowadzenie w nich sieci kanalizacji jest zdecydowanie nieopłacalne. Do jej budowy powinny zachęcić właścicieli chociażby długoletnia i niemalże bezobsługowa możliwość korzystania z urządzenia, niewielkie roczne koszty użytkowania (w granicach od stu do czterystu złotych), a co jeszcze ważniejsze – wyjątkowo szybki okres zwrotu kosztów inwestycji (następujący średnio po trzech latach).
Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków jest niezwykle prosta; polega ona na wzbudzeniu wewnątrz instalacji intensywnych, ale naturalnych procesów biologicznych, które rozkładają ścieki bytowe na proste oraz nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne. Następnie możemy je odprowadzać do gruntu, rowu melioracyjnego, czy też rzeki, bez konieczności narażenia jej na skażenie.
Jednym z podstawowych procesów w oczyszczalniach ścieków jest napowietrzanie. W przypadku biologicznego rozkładu związków organicznych konieczne jest dostarczenie tlenu, który jest niezbędny bakteriom do rozwoju życia. Zmiany ilości wymaganego powietrza w czasie zależą od ładunku zanieczyszczeń znajdującego się w ściekach. W zależności od wielkości oczyszczalni i zastosowanej technologii oczyszczania ścieków stosuje się różne sposoby jej napowietrzania. Dostarczanie powietrza ułatwiają między innymi dmuchawy membranowe.