Kostki do układania – jakie rodzaje są dostępne?

Kostki sportowe są rodzajem zabawki logicznej, które składają się z sześcianów ze ściankami w różnych kolorach. Zabawa tego typu opiera się na takim ułożeniu kwadratów, aby każda ze ścian kostki miała jednakowy kolor. Kostki te zostały spopularyzowane przez kostkę Rubika, która nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie pomimo tego, że od jej stworzenia upłynęło ponad 40 lat.

Speedcubing — hobby dla fanów kostek sportowych

Dyscyplina ta polega na jak najszybszym rozwiązaniu łamigłówki logicznej i została spopularyzowana właśnie z uwagi na kostkę Rubika, która stanowi przykład kostki sportowej o wymiarach 3x3x3. Oczywiście na przestrzeni lat producenci stworzyli więcej rodzajów, aby zaspokoić wymagania fanów speedcubingu.

Oprócz wspomnianych już zabawek istnieje pięć innych rodzajów. Kostka 2x2x2 składa się jedynie z 8 elementów, dzięki czemu jest o wiele łatwiejsza do ułożenia od kostki 3x3x3, która składa się z 26 części. Pozostałe rodzaje to x4x4, 5x5x5, 6x6x6 oraz 7x7x7. Każdy kolejny rodzaj kostki sportowej znaczącą zwiększa ilość elementów składowych i podnosi poziom trudności danej kostki.

Istnieją oczywiście jeszcze większe, ale nie oznacza to, że rozmiar to jedyna cecha rozróżniająca poszczególne łamigłówki. Producenci kostek sportowych prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych modeli różniących się stylami, kolorami, materiałami, z których je wykonano. Z uwagi na ogromny wybór modeli, każda osoba nimi zainteresowana będzie w stanie dobrać taki, który jej najbardziej odpowiada.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + jeden =