W przypadku montażu szamba warto zadbać o instalację infrastruktury do dogodnego jego opróżniania. Najbardziej komfortowym sposobem jest budowa stałego przyłącza łączącego zbiornik z ogrodzeniem posesji. Taka instalacja zakończona jest szczelną szybkozłączką, dzięki której właściciel posesji nie musi być obecny przy opróżnianiu szamba, gdyż wóz asenizacyjny ma możliwość podłączenia się bezpośrednio z ulicy. Takie przyłącze można wykonać zarówno do zbiorników betonowych, jak i tych z tworzywa sztucznego, w których często już istnieją dodatkowe wytłoczenia na otwory technologiczne.
W przypadku korzystania z rozwiązania jakim jest szambo betonowe cena i złożoność prac będą nieznacznie większe. Przy pracach montażowych należy w sposób szczelny połączyć jeden koniec rury ze zbiornikiem, a drugi umieścić w ogrodzeniu (np. w podmurówce). Najlepiej zastosować giętkie rury wykonane z polietylenu o średnicy 110 mm, gdyż pasuje ona do większości węży wozów asenizacyjnych. Zbiornik nie powinien być oddalony o więcej niż 20-25 m od końca rury, gdyż w przeciwnym wypadku pompa samochodu odbierającego ścieki może mieć problem z zassaniem nieczystości. Po wykonaniu instalacji należy regularnie kontrolować szczelność połączeń.
Projektując szambo można w prosty sposób zmniejszyć koszty i częstotliwość jego opróżniania.
Wystarczy zastosować szambo dwukomorowe, którego szczegółowy opis można znaleźć na stronie producenta: http://betonowe-szambo.pl/szamba-dwukomorowe/. Takie szambo składa się ze zbiornika podzielonego na dwie części. W jednej komorze gromadzone są nieczystości w stałej postaci, a w drugiej płynne, które po zneutralizowaniu biologicznym trafiają w postaci wody do gruntu.