W Polsce każdego roku mamy do czynienia z około 70 000 włamań do domów jednorodzinnych w celu kradzieży mienia (biżuterii, gotówki, sprzętu RTV itp.). Złodzieje uaktywniają się zwłaszcza w okresie letnim, gdy całe rodziny wyjeżdżają na wakacje, pozostawiając często swój dobytek zupełnie niepilnowanym. Na szczęście istnieje kilka wyjątkowo skutecznych sposobów na znaczne zminimalizowanie ryzyka kradzieży. Zostaną one wymienione i szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.
Stosunkowo prostą metodą skutkującą zwiększoną ochroną obiektu mieszkalnego przed złodziejami jest wymiana zwykłych elementów stolarki na wersje antywłamaniowe. Mowa tutaj przede wszystkim o oknach, przez które intruzi zdecydowanie najczęściej próbują dostać się do wnętrza budynku. Godne polecenia są konstrukcje wyposażone w okucia przeciwwyważeniowe o klasie odporności co najmniej RC3, a także szyby ze wzmocnionego szkła klasy P4A (spokojnie wytrzymają uderzenie kulą ważącą nawet 4 kg). Z kolei standardowe drzwi warto zamienić na modele ze stalowymi ościeżnicami i centralnym zamkiem wielopunktowym posiadającym specjalną wkładkę. Ten ostatni element uruchamia rygle mocno utrudniające wyważenie drzwi. Przyda się ponadto z pewnością automatyczna brama garażowa z dwukierunkowym układem sterowania.
Kolejny niezwykle istotny składnik zabezpieczenia domu to profesjonalny monitoring ściśle połączony z alarmem. Powinien on obejmować: zestaw kamer wewnętrznych i zewnętrznych (o rozdzielczości obrazu Full HD), szereg precyzyjnych czujników (ruchu, podczerwonych, wibracyjnych itp.), co najmniej kilka sygnalizatorów dźwiękowo-świetlnych, wideodomofon oraz panel kontrolny dostępu na bazie zamka szyfrowego. W sprzedaży i montażu zaawansowanych systemów monitoringowych i alarmowych specjalizuje się m.in. ta firma z Krakowa: http://www.alarm.biz.pl. Dodatkowo wskazane jest zsynchronizowanie powyższego układu z firmą ochroniarską, której pracownicy po odebraniu sygnału o potencjalnym zagrożeniu w krótkim czasie pojawią się na miejscu.