Nowoczesne budownictwo opiera się nie tylko na stosowaniu odpowiednich materiałów konstrukcyjnych, ale również na wykorzystywaniu rozmaitych rozwiązań technologicznych. W znacznym stopniu poprawiają one komfort życia, a ponadto zwiększają poziom bezpieczeństwa i ograniczają koszty eksploatacji obiektu mieszkalnego. Jeśli chcemy stworzyć dla swojej rodziny taki inteligentny dom, powinniśmy koniecznie zaplanować go jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Z niniejszego artykułu dowiemy się, co konkretnie musi się znaleźć w projekcie.
Inteligentny budynek mieszkalny to taki, który jest wyposażony w kompleksowy system pozwalający na sterowanie wszelkimi urządzeniami. Podstawą jest specjalna aplikacja przeznaczona stricte do automatycznego włączania oświetlenia oraz precyzyjnego regulowania jego natężenia (lampy, żyrandole, plafony, listwy LED itp.). Powinna być ona ściśle połączona z czujnikami ruchu znajdującymi się w poszczególnych pomieszczeniach – łącznie z garażem i schodami zewnętrznymi.
Oprócz tego w obiekcie niezbędne są czujniki bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza gazu, dymu i zalania. Skutecznie powiadomią nas one o ewentualnym zagrożeniu w razie jego wystąpienia. Dodatkowo przydatna okaże się z pewnością zaawansowana instalacja alarmowa, obejmująca zarówno nowoczesne kamery Full HD, jak i sygnalizatory dźwiękowo-optyczne. Zdecydowanie zminimalizuje ona bowiem ryzyko włamania i kradzieży cennych przedmiotów.
Oto pozostałe godne polecenia opcje: rolety antywłamaniowe i okna sterowane z poziomu smartfona bądź pilota, ogrzewanie i wentylacja z automatycznym czujnikiem temperatury, a także inteligentny system podlewania w ogrodzie. Większość wymienionych powyżej rozwiązań posiada tę zaletę, że wyraźnie zmniejsza comiesięczne wydatki finansowe potrzebne do pokrycia rachunków. To ogromna oszczędność w budżecie każdej rodziny. Dodajmy, że w projektowaniu oraz wdrażaniu inteligentnych systemów domowych specjalizuje się m.in. firma: http://www.luksystem.pl.