Jak czyścić lakier samochodowy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o lakier na samochodzie to sposób na zachowanie go w dobrej kondycji na lata. Jak wszyscy zapewne mieliśmy okazję widzieć, auta stojące przez całe życie na parkingu „pod chmurką” już po kilku latach nie wyglądają dobrze. Barwy bledną, płowieją, a dodatkowo pokrywający karoserię brud i kurz powoduje, że taki pojazd bezpowrotnie traci swój pierwotny urok. Można jednak tego uniknąć, stosując kilka prostych sztuczek.

Bariera dla brudu

O ile kurz i pył można łatwo zetrzeć, to już drobinki piasku potrafią skutecznie porysować powierzchnię podczas takiej czynności. One jednak nie są najgroźniejsze, ponieważ o wiele bardziej szkodliwe potrafią być resztki żywicy, która osadza się na samochodach parkujących pod drzewami. Zdarza się, że wchodzi ona w reakcję z lakierem i nawet po dokładnym wyczyszczeniu pozostają dobrze widoczne, odbarwione plamy. Można to na szczęście ograniczyć powłokami ochronnymi lakieru samochodowego. Warunkiem jest nałożenie takiej powłoki gdy auto jest względnie nowe, a lakier jest lśniący i niezniszczony. Wtedy niestraszny będzie zarówno piasek jak i żywica. Wystarczy przetrzeć powierzchnię, a wszystko odklei się bez najmniejszych oporów i nie pozostali trwałych śladów.

Przywrócenie połysku

Kilkunastoletnie auta mają już dość mocno zmatowiałą powłokę lakierniczą. Jest to głownie efekt działania promieni słonecznych, więc tyczy się wszystkich pojazdów nieposiadających garażu. Można jednak bardzo łatwo poprawić ich wygląd woskami samochodowymi. Najpierw należy przeprowadzić porządne polerowanie lakieru, tak by usunąć niewielki fragment jego zewnętrznej, wypłowiałej warstwy. Następnie po nałożeniu wosku uzyskujemy zarówno ochronę przed dalszym płowieniem, jak również charakterystyczny miły dla oka połysk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak samodzielnie wybrać i wymienić zawór do wody?
Jak samodzielnie wybrać i wymienić zawór do wody?
Domowa instalacja hydrauliczna powinna być wyposażona we wszelkie niezbędne podzespoły, które gwarantują jej prawidłowe działanie. Kluczową rolę odgrywają zawory, ponieważ […]
Zdrowie – jak o nie zadbać?
Zdrowie – jak o nie zadbać?
Zdrowie to jeden z tych czynników, który bezpośrednio wpływa na jakość życia w każdym wieku. Warto o nie dbać za […]
Na czym polega pogrzeb świecki?
Na czym polega pogrzeb świecki?
Jeżeli osoba zmarła była agnostykiem, ateistą lub niepraktykująca, możemy przeprowadzić ceremonię pogrzebową bez księdza i symboli religijnych.Mistrzem ceremonii staje się […]