Etapy rejestracji działalności gospodarczej

Współcześnie nie brakuje osób pragnących założyć własną działalność gospodarczą. Daje ona bowiem ogromną swobodę oraz możliwości na płaszczyźnie funkcjonowania w biznesie i rozwoju zawodowego. Niestety część ludzi rezygnuje z tego pomysłu z powodu konieczności spełnienia wielu skomplikowanych formalności. Jeśli interesuje nas szybka i bezproblemowa rejestracja działalności gospodarczej Bydgoszcz to miasto, w którym działa wiele firm świadczących profesjonalną pomoc w tym zakresie.

Skrócona procedura dla osób zainteresowanych tematem 

Pierwszym etapem zakładania działalności gospodarczej jest zawsze złożenie stosownego wniosku o rejestrację w CEIDG, który powinien zawierać informacje na temat nazwy firmy, przedmiotu jej działalności, siedziby, daty rozpoczęcia funkcjonowania i ewentualnego pełnomocnika. Przedsiębiorca zostaje w ten sposób wpisany na listę, otrzymuje numer identyfikacyjny NIP i zostaje automatycznie zgłoszony jako płatnik składek w ZUS oraz do Urzędu Skarbowego.

Kolejny krok polega na zarejestrowaniu podmiotu w Urzędzie Statystycznym – koniecznie w ciągu 14 dni od wizyty w CEIDG. Na tej podstawie zostaje przydzielony numer REGON obejmujący kluczowe dane o firmie.

Dalsze wymagane czynności to:

– rejestracja w Urzędzie Skarbowym dla celów VAT, czyli podatku od towarów i usług (niezbędny jest tutaj wybór formy opodatkowania)

– dokonanie zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego własnych pracowników (w ZUS)

– poinformowanie Państwowej Inspekcji Pracy o fakcie zatrudnienia pracowników

– wybór konkretnej metody prowadzenia rozliczeń księgowych

Dodajmy, że specjalistyczną pomoc w zakresie rejestrowania działalności gospodarczej świadczy m.in. biuro rachunkowe: https://www.infopower.bydgoszcz.pl/.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =