Dochodzenie odszkodowania w postępowaniu karnym.

Walka o odszkodowanie niekiedy może być bardzo monotonna, ale też wymaga to odpowiedniego zaangażowania oraz poświęcenia sporej ilości czasu. Osoby ubiegające się o odszkodowanie powinny w pierwszej kolejności sprawcom założyć sprawę karną. Wtedy istnieje większa szansa na to, iż pieniądze z odszkodowania zostaną takiej osobie przyznane. Wnioski o odszkodowanie mogą składać wszystkie osoby, które spotkały się z krzywdą lub szkodą wyrządzoną przez inną osobę. W takim wniosku należy zwrócić się o to, aby taka szkoda została naprawiona, a więc stara się po prostu o zadośćuczynienie finansowe. Warto podkreślić jakie odszkodowanie interesuje poszkodowanego, choć wszystko zależne jest w tej sprawie od decyzji Sądu. Jeśli czegoś nie jesteś pewny, najlepiej spytać się adwokata ( zobacz np.: adwokat sprawa karna Wrocław).

Kodeks Karny przewiduje możliwość dochodzenia odszkodowania na etapie postępowania karnego (mówi o tym artykuł 46). Z kolei artykuł 49 a upoważnia Prokuratora do złożenia takiego wniosku przed Sądem. Zwykle jednak takie sprawy są rozpatrywane przez wiele miesięcy, ponieważ muszą one być dokładnie przeanalizowane i wtedy podejmowana jest decyzja, czy żądanie odszkodowania od sprawcy jest uzasadnione oraz w jakiej wysokości ma ono zostać wypłacone. Warto pamiętać o tym, że o zadośćuczynienie finansowe może wystąpić każda osoba, której dobro oraz bezpieczeństwo zostały nadszarpnięte przez inną osobę. W takiej sytuacji warto walczyć o swoje prawa przed Sądem zwłaszcza, gdy poniosło się jakieś szkody fizyczne, np. brak możliwości poruszania kończynami. Pieniądze z odszkodowania mogą przydać się na przeprowadzenie rehabilitacji.

Artykuł napisany we współpracy z Kancelaria Babiak, gdzie m.in. odszkodowaniami adwokaci wrocławscy z tej kancelarii się zajmują.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =