Leczenie zaburzeń psychicznych często wymaga postępowania dwukierunkowego – za pomocą środków farmakologicznych oraz terapii behawioralnej. Dlatego istnieje zapotrzebowanie na różnych specjalistów od zdrowia psychicznego, takich jak psychiatrzy i psychoterapeuci. U kogo szukać jakiejś pomocy? Rozróżnienie jest proste i dotyczy zakresu kompetencji każdej z tych osób.
Tym, czym wyróżniają się lekarze psychiatrii na tle innych pracowników ośrodków zdrowia psychicznego, są uprawnienia do przepisywania lekarstw. Cięższe lub przedłużające się stany depresyjne czy lękowe mogą wymagać ich przyjmowania, w związku z czym udajemy się do psychiatry. Jest on osobą, która ukończyła studia medyczne i staż specjalizacyjny w dziedzinie psychiatrii.
Lekarza obowiązuje Kodeks Etyki Lekarskiej, a jego szeroka wiedza medyczna pozwala wdrożyć kompleksowe leczenie chorób psychicznych. Psychiatra może więc zalecić współpracę z psychoterapeutą, zarazem prowadząc własne obserwacje pacjenta. Jeśli interesuje nas poradnia psychiatryczna Warszawa jest miejscem wielu placówek tego rodzaju.
Aby zostać terapeutą, należy ukończyć studia medyczne lub magisterskie, np. na kierunku psychologia, a następnie szkołę psychoterapii. Pozwala to uzyskać umiejętności teoretyczne i praktyczne potrzebne do prowadzenia konkretnych dróg postępowania z pacjentami – u takiej osoby leczymy się głównie poprzez rozmowę i pracę wewnętrzną, wykonując określone zadania, mające na celu zmienić nasze reakcje i nawyki. Jeśli naszym celem poszukiwań jest psychoterapeuta dziecięcy Warszawa mieści specjalne ośrodki psychoterapii, w których dopasujemy leczenie do konkretnego problemu, którego doświadcza nasza pociecha.