Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynkach użyteczności publicznej to kwestia, której w żaden sposób nie można pominąć. Każdy obiekt powinien posiadać sprawne urządzenia przeciwpożarowe, umieszczony w widocznych i łatwo dostępnych miejscach sprzęt gaśniczy oraz instrukcje bezpieczeństwa bądź wewnętrzne plany ratownicze.
Pożar potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, także w sytuacji, gdy zachowane zostały środki ostrożności. Co więcej, może się zdarzyć, że podręczna gaśnica okaże się niewystarczająca, by poradzić sobie z płomieniami. Co wówczas zrobić? Zostawić wszystko i uciekać? Alternatywą jest hydrant wewnętrzny 25, czyli półsztywny wąż z prądownicą, podłączony do źródła wody o odpowiednim ciśnieniu. Urządzenie to powinno znaleźć się w każdym budynku użyteczności publicznej, czyli w szkole, przedszkolu czy urzędzie.
Wiadomo jednak, że samo umieszczenie tego rozwiązania w widocznym miejscu nie wystarczy – konieczne jest przeszkolenie pracowników danej jednostki w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Narzędzie, jakim jest wspomniany hydrant wewnętrzny, pozwala gasić pożary z większej odległości niż standardowa gaśnica, umożliwia gaszenie pożarów w zarodku oraz dogaszanie pogorzelisk. Hydrant musi posiadać odpowiednie oznakowanie.
Niezbędnym akcesorium ratowniczo-gaśniczym jest gaśnica. Wśród propozycji znaleźć można różne rodzaje gaśnic, wybór konkretnego sprzętu należy dostosować do indywidualnych potrzeb obiektu. Jednym z rozwiązań, które sprawdza się w warunkach domowych i budynkach użyteczności publicznej jest gaśnica płynowa, w której środkiem gaśniczym jest płyn rozpylany w postaci gęstej mgły. Po użyciu płyn ulega wyparowaniu, nie niszcząc mebli ani innych elementów wyposażenia.