Stosowanie pompy, a problemy z aplikacją dawkowania cieczy

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy to niezwykle popularne urządzenia stosowane od lat w różnych gałęziach przemysłu. Ich dobór powinien opierać się na dostosowaniu konkretnego modelu do wykonywanej pracy. Głównym działaniem pomp jest dozowanie różnego rodzaju substancji na podstawie zmniejszania lub zwiększania mocy przepływu w sposób ręczny, lub poprzez wysłanie zewnętrznego sygnału. Do najczęściej stosowanych urządzeń należą pompy membranowe i tłokowe, które można regulować w zależności od potrzeb. Ze względu na to, że większość etapów produkcyjnych wymaga dozowania ilości substancji, tak zwana doza powinna być odpowiedniej wielkości. Samo dozowanie polega na przetransportowaniu określonej porcji cieczy, która następnie powinna się zatrzymać. Tego rodzaju urządzenia nazywane są dawkującymi i doskonałym przykładem takich elementów jest np. pompka do ketchupu lub szamponu. Jednak mogą wystąpić pewne problemy podczas aplikacji dawkowania, dlatego warto wiedzieć, z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego pompa nie pracuje prawidłowo?

Występuje wiele problemów, które sprawiają, że pompy nie działają poprawnie, przez co proces aplikacji dawkowania cieczy jest zaburzony i nie przebiega prawidłowo. Jednym z przykładów takiej awarii jest między innymi skapywanie ostatniej kropli. W takim przypadku najlepiej jest zastosować dodatkowy zawór odcinający. Innym rozwiązaniem jest niewielkie cofnięcie elementu tłocznego, którego zadaniem będzie cofnięcie ostatniej kropki i zassanie jej z powrotem do pompy. Jednak obydwa wyjścia mają swoje minusy. Pierwszy z nich dokłada kolejny element, który jest bardzo niewygodny w czyszczeniu. Natomiast drugi przykład nie pozostaje bez znaczenia dla wielkości kolejnej dawki, gdyż wraz z ostatnią zassaną kroplą, zasysa się również powietrze.

Bardzo często problem z aplikacją substancji występuje w przypadku bardzo kleistych cieczy, które ciągną się po podaniu jednej dawki między dyszą dozującą a pojemnikiem, do którego ma trafić w etapie końcowym. Przez to opakowanie zewnętrzne może zostać zabrudzone cieczą, co w wielu przypadkach jest niedopuszczalne, dlatego tutaj również doskonale sprawdzą się zawory odcinające, a także szybka dawna wsteczna cieczy. Dodatkowo warto do substancji kleistych typu lakiery, kleje czy miód wybierać odpowiedni kształt dyszy dozującej, która ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o precyzję pracy całej pompy.

Wbrew pozorom w przypadku lepkich cieczy również mogą wystąpić problemy z precyzyjnym ich dozowaniem, gdyż np. substancje samoistnie wolno płynące, którymi jest np. silikon, klej lub ciasto, często mogą spowodować przelanie pojemnika. W takiej sytuacji warto zadbać o spowolnienie procesu dozowania. Często zdarza się tak, że początkowy strumień cieczy wylewa się, dlatego w przypadku takich substancji warto wybierać pompy, które mają możliwość regulowania prędkości pracy od obrotów zerowych do wartości nominalnej, a następnie dozowania ze stałą wydajnością, aż do końca działania, gdy stopniowo obroty ponownie są zmniejszane, aż do całkowitego zatrzymania urządzenia.

Jeśli natomiast występuje problem podczas aplikacji dawkowania cieczy ze spienianiem substancji, to zwykle oznacza, że zastosowana pompa jest niewłaściwa. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności spróbować wyregulować prędkość działania pompy, a także ewentualną możliwość dostawania się do wnętrza powietrza, przez np. złe uszczelnienie. Jeśli wszystkie z wymienionych rozwiązań zawiodą, należy rozważyć zmianę pompy na delikatniejszą.

Odpowiednie ustawienie wielkości dawki

Niezwykle istotnym parametrem, który umożliwia prawidłową aplikację dawkowania substancji bez występowania ryzyka jakichkolwiek problemów, jest odpowiednie ustawienie wielkości dawki. Co to oznacza? Że w zależności od cieczy i zastosowania powinniśmy włączyć pompę na określony czas i ustawić dokładną ilość dozowania. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się tylko i wyłącznie w przypadku aplikacji, które nie wymagają bardzo precyzyjnego dawkowania. Zatem można je stosować przy napełnianiu basenu lub malowaniu powierzchni. W tym miejscu warto również wspomnieć o innym rodzaju urządzeń wykorzystywanych w pracach gruntowych. W ich przypadku, aby nie narazić pomp płuczkowych na uszkodzenie, należy pamiętać o wybraniu modelu przeznaczonego do tego typu prac, a także zastosowania odpowiednich produktów i proporcji. Warto wybierać pompy płuczkowe, które nie są podatne na awarie wynikające z wrażliwości na zanieczyszczenia, np. piaskiem bądź drobnym żwirem.

Jak prawidłowo ustawić dozowanie, by uniknąć problemów z dawkowaniem?

Wiele osób zastanawia się jak prawidłowo ustawić parametry używanej pompy, a konkretniej dozowanie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z aplikacją. Otóż w tym celu najczęściej należy wybrać jedną z dwóch możliwości – dozowanie objętościowe lub wagowe. Obydwa rozwiązania są równie skuteczne, jednak dozowanie wagowe jest możliwe tylko w przypadku urządzeń wyposażonych w wagę. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, są opcję odmierzania, a konkretniej wielkość pojedynczej dawki, czas jej podawania, szybkość pracy pompy, a także ewentualna wielkość dawki wstecznej. Skupienie się na wszystkich kwestiach i tym samym odpowiednie ustawienie urządzenia i jego prawidłowy dobór do konkretnej cieczy powinno rozwiązać każdy problem związany z aplikacją dawkowania cieczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować ser z olejem lnianym?
Jak przygotować ser z olejem lnianym?
Olej lniany otrzymywany jest z nasion lnu przez tłoczenie na zimno. Jest doskonałym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, które występują […]
Rozwiązania dla domu, które zwiększą jego funkcjonalność i poprawią komfort życia jego domowników
Rozwiązania dla domu, które zwiększą jego funkcjonalność i poprawią komfort życia jego domowników
Prywatny inwestor decydujący się na budowę własnego domu musi także zdecydować o sposobie odprowadzania nieczystości. Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra […]
Jak naprawia się powierzchnie betonowe?
Jak naprawia się powierzchnie betonowe?
Uszkodzenia budynku, czyli rysy, złamania czy pęknięcia pojawiają się z wielu przyczyn. Często są wynikiem słabej jakości materiałów, nieznajomością zasad […]