Stal zbrojeniowa jest niezwykle potrzebnym i korzystnym materiałem dostępnym w przemyśle budowniczym. To właśnie dzięki jej właściwościom fundamenty mieszkań oraz domów charakteryzować mogą się wyższą wytrzymałością oraz mocą. Ogólne zastosowanie stali mieści się w wzmocnieniu betonu przeznaczonego do budowy – z racji tego, iż produkt ten cechuje się niską wytrzymałością na rozciąganie pręty stalowe dbają o jej zwiększenie. Dzieje się tak, poprzez zrównoważoną współpracę stali z betonem, co pozwala na równomierne rozłożenie sił rozciągających.
Stal zbrojeniowa charakteryzuje się sporym rozbudowaniem, co pozwala na wyróżnienie, co najmniej dwóch podstawowych jej rodzajów. Do nich zaliczyć można pręty żebrowane oraz pręty gładkie. Pręty żebrowane przeznaczone są do budowania podstaw oraz zbrojenia nośnego. Natomiast, pręty gładkie pełnią tak zwaną funkcję pomocniczą, poza tym, wykonywane są z nich strzemiona oraz przewiązki.
Pręty zbrojeniowe są jednymi z najczęściej i najchętniej stosowanych materiałów stalowych do wzmocnienia konstrukcji budynku. Odnajdują się zwłaszcza w zastosowaniu ich w fundamentach, stropach, nadprożach oraz słupach. Co ciekawe, aktualnie coraz odważniej stosuje się je do wzmacniania balkonów, schodów, podjazdów czy nawet całych ścian.
Z kolei, jeszcze innym rodzajem stali zbrojeniowej są płaskowniki stalowe. Są to pręty cięte ze zwoju stali, które służą do budowy konstrukcji stalowych, takich jak bramy, furtki czy balustrady. Cechują się solidnym wykonaniem z materiałów, które nie są podatne na odkształcenia.