Wizyta u okulisty powinna być nie tylko rutyną dla osób, które cierpią na jakieś wady wzroku, ale również dla tych, które nie odczuwają żadnych problemów. Regularna wizyta konsultacja jest po prostu konieczna aby we wczesnym stadium wyłapać wszelkie nieprawidłowości tego narządu.
W gabinecie znajduje się szereg specjalistycznych urządzeń, które przeznaczone są do diagnozy. Podstawowym z nich jest foropter, taki jak np.: https://krak-optic.pl/foroptery-manualne/. To zwykle pierwszy sprzęt, po który sięga okulista. To urządzenie przypomina duże, metalowe okulary. Zbudowane jest z zestawu ujemnych oraz dodatnich soczewek sferycznych oraz zestawu soczewek cylindrycznych.
Do badania refrakcji oka służy skiaskop, który przypomina walec o długości około 20 centymetrów. W czasie badania lekarz, znajdujący się w odległości około 1 metra od pacjenta, kieruje w stronę jego oka wiązkę światła, czego efektem jest wytworzenie cienia w źrenicy. Kierunek poruszania się cienia jest wyznacznikiem problemów (lub nie) ze wzrokiem.
Kolejnym urządzeniem jest pupilometr, który służy do badania rozstawu źrenic. To jedno z najprostszych badań. W jego trakcie pacjent patrzy w świecący punkt, a okulista w tym czasie mierzy odległość refleksów. Parametr PD należy określić dla każdego oka osobno. Do popularnych urządzeń należą również refraktometr i autorefraktometr, które służą do określania zdolności oczu do patrzenia na przedmioty położone blisko i daleko. Pacjenci często określają to badanie, trwające zresztą zaledwie kilkanaście sekund, jako komputerowe. Pozwala ono uzyskać bardzo precyzyjne wyniki.