Parkowanie samochodu teoretycznie wydaje się prostą sztuką. Owszem, jest tak w mniejszych miejscowościach, jednak w dużych miastach znalezienie miejsca do pozostawienia auta lub parkingu bywa utrudnione. Dlatego musimy doskonale znać oznakowanie, by nie narazić się na otrzymanie mandatu od policji lub straży miejskiej. Należy znać również przepisy ogólne, które precyzją zakaz parkowania w niektórych miejscach, nawet jeżeli w tym celu nie są specjalnie zastosowane znaki pionowe lub poziome.
Przede wszystkim parkowanie możliwe jest na dedykowanych do tego celu miejscach postojowych wyznaczonych na ulicach, bądź na specjalnych parkingach, które mogą znajdować się poza drogami publicznymi. Są one oznaczone znakiem D-18 „Parking”, który możemy zobaczyć na https://www.matech.com.pl/pl/d-18-parking. Można tam również parkować zespoły pojazdów, czyli samochód z przyczepą, jednak z wyjątkiem przyczep kempingowych. Warto zaznaczyć, że pod powyższym znakiem może znajdować się biała tabliczka, która precyzuje sposób parkowania (np. równolegle do krawędzi jezdni, prostopadle, skośnie).
Często znaki nie są ustawione przy drogach publicznych, na których można parkować na tzw. zasadach ogólnych. Można robić to przy prawej krawędzi jezdni i wyjątkowo – na drogach o małym ruchu – przy lewej. W tym drugim przypadku należy jednak upewnić się, że tyłem do naszego kierunku jazdy nie jest ustawiony znak zakazu zatrzymania się lub zakazu postoju. Jeżeli zaparkujemy w takiej sytuacji, możemy otrzymać mandat.