Urządzenia działające z połączeniem wifi

Standard sieci bezprzewodowych Wi-Fi staje się coraz popularniejszy na całym świecie i można go wykorzystywać do coraz większej liczby zastosowań. Pierwotnie służył tylko do zestawiania połączeń i przesyłania danych między komputerami, względnie korzystania z dostępu do Internetu. Te czasy jednak dawno już minęły, a technologia połączeń bezprzewodowych pozwala na coraz szybszą transmisję, otwierając się zarazem na nowe możliwości. Postanowiliśmy sprawdzić jakie urządzenia mogą dziś działać z wykorzystaniem połączeń Wi-Fi.

Monitoring wizyjny

Już od dawna systemy monitoringu wykorzystują połączenia sieciowe oparte na protokole internetowym (IP – Internet Protocol). Dotychczas kamery podłączało się po prostu kablem sieciowym typu Ethernet do najbliższego switcha lub routera. Dziś urządzenia te mogą pracować bezprzewodowo właśnie z wykorzystaniem technologii Wi-Fi. Trzeba tylko doprowadzić prąd i wprowadzić konfigurację sieci, po czym kamera IP zaczyna pracę. Jest to spore utrudnienie dla intruzów, ponieważ nie wystarczy już przeciąć przewodu sieciowego, by daną kamerę unieszkodliwić.

Połączenia telefoniczne

Wykorzystując Internet można prowadzić rozmowy identycznie jak przez telefon, jednak o wiele taniej lub nawet za darmo. Technologia ta nazywana jest VoIP i była popularna już od dawna. Działała na zasadzie podłączania telefonu do specjalnego portu routera, lub dedykowanego urządzenia wpinanego do sieci. Dziś również na tym polu można wykorzystywać sieci bezprzewodowe, co uwalnia nas od plątaniny kabli. Do odbioru połączeń wystarczy nam zwykła słuchawka Bluetooth, natomiast wybieranie numerów odbywa się za pomocą telefonu działającego w standardzie Wi-Fi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × dwa =