Kosz na śmieci – jak sprawić aby nie rzucał się w oczy?

Segregacja odpadów i ich ponowne wykorzystanie są ważne z punktu widzenia środowiska naturalnego. Wymusza to jednak na gospodarstwach domowych posiadanie najczęściej 5 pojemników: na papier, tworzywa sztuczne i metal, szkło oraz odpady biodegradowalne i zmieszane. Wiąże się to z odpowiednim zorganizowaniem przestrzeni, co szczególnie w niewielkich mieszkaniach może nie być proste. W jaki sposób sprytnie ukryć miejsce przechowywania śmieci, zanim trafią do zbiorczych kontenerów lub do śmieciarki?

Ukryte w szafce lub szufladzie

Najlepiej przeznaczyć jedną szafkę czy dużą szufladę na kosz na śmieci do zabudowy. Jest to specjalny rodzaj pojemnika, podzielony na 4 lub 5 komór, gdzie wrzuca się dany rodzaj odpadów. Mogą być one montowane do frontu dużej szuflady i podczas jej otwierania wysuwać się razem z nią. Inną opcją jest zastosowanie kilku oddzielnych koszy. Można je wówczas dowolnie ustawiać oraz wyjmować. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej miejsce do segregacji zaplanować już na etapie projektowania kuchni. Jeśli nie, trzeba dokonać dokładnych pomiarów mebla oraz dobrać wygodny i pasujący do niego system. Zwykle opiera się on na specjalnych prowadnicach, które umożliwiają wygodne korzystanie z szafki. Takie rozwiązanie sprawia, że przestrzeń w kuchni wygląda na uporządkowaną, a w kuchni nie czuć nieprzyjemnego zapachu odpadów.

Schowek niedaleko kuchni

W przypadku domów lub większych mieszkań, które posiadają oddzielne spiżarki połączone z kuchnią, świetnym rozwiązaniem jest ukrycie koszy właśnie tam. To pozwoli na swobodny dostęp do pojemników oraz lepszą ich organizację. Warto też zdecydować się na kolorowe naklejki, które ułatwią proces segregacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =