Jakie elementy należy wziąć pod uwagę przy wycenie nieruchomości?

Jest kilka sytuacji, w których należy oszacować cenę nieruchomości. Poza sprzedażą danego mieszkania będzie to też jego ubezpieczenie czy chęć zaciągnięcia kredytu. Podobnie rzecz się ma, jeśli toczy się sprawa o podział majątku. W jaki sposób dokonuje się takiej wyceny i czy można ją wykonać samodzielnie?

Kto dokonuje wyceny nieruchomości?

Oszacowaniem wartości mieszkania zajmuje się rzeczoznawca majątkowy Warszawa to miasto, gdzie dobrze jest rozpocząć takie poszukiwania, ze względu na wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie. Jednak w niektórych sytuacjach można zrobić to samodzielnie. Rzeczoznawca wykona tak zwany operat szacunkowy. Dokument taki sporządza się zgodnie z obowiązującym prawem. Dzięki czemu da się go wykorzystać w banku, sądzie, czy w instytucjach prawnych. Pod uwagę bierze się m.in.:

– stan faktyczny danej nieruchomości,

– jej lokalizację,

– ilość kondygnacji w bloku (mieszkania na najniższych i najwyższych piętrach zwykle mają mniejszą wartość),

– cenę rynkową (istotne są także aktualne tendencje),

– wyposażenie,

– inne.

Rzetelne przygotowanie operatu wymaga wiedzy, doświadczenia, ale też odpowiednich uprawnień, które posiada właśnie rzeczoznawca. Dlatego też, jeśli wycena nieruchomości jest potrzebna w jakiejkolwiek instytucji, nie obędzie się bez zlecenia tego zadania odpowiedniej osobie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =