Jak przebiega postępowanie egzekucyjne?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Postępowanie egzekucyjne to zbiór specjalnych przepisów prawa, które wchodzą w skład postępowania cywilnego, zmierzającego do wypełnienia obowiązków oraz praw przez dłużnika zalegającego z uregulowaniem zobowiązań wobec wierzyciela. Tego typu sprawy dotyczą w szczególności przymusowego wykonania różnych orzeczeń sądu, które stanowią tytuły egzekucyjne. Postępowanie takie może prowadzić komornik w Górze Kalwarii lub każdym innym mieście naszego kraju.

Procedura krok po kroku

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje zawsze przez tytuł wykonawczy – albo z urzędu (przez sąd pierwszej instancji), albo na wniosek samego wierzyciela, prokuratora lub organizacji pozarządowej. Pamiętajmy o tym, że organem egzekucyjnym może być poza komornikiem także sąd rejonowy, a w samym postępowaniu uczestniczy często policja, a znacznie rzadziej wojsko lub bank. Tak przynajmniej przebiegają licytacje komornicze w Konstancinie-Jeziornie.

Warto podkreślić, że egzekucji nie podlegają m.in. takie przedmioty, jak: pościel, bielizna, odzież codzienna, odzież robocza, żywność i leki, opał, trzoda chlewna niezbędna do wyżywienia dłużnika i jego rodziny, narzędzia służące do wykonywania pracy zarobkowej, materiały do nauki i osobiste dokumenty, przedmioty codziennego użytku o dużej wartości sentymentalnej, wózki inwalidzkie itp. Oto przebieg postępowania egzekucyjnego krok po kroku:

1. Wierzyciel składa wniosek o wszczęcie postępowania.
2. Komornik na podstawie zgłoszenia oraz tytułu wykonawczego wszczyna procedurę.
3. Komornik podejmuje próbę kontaktu i porozumienia z dłużnikiem, aby skłonić go do uregulowania zobowiązań.
4. Jeśli dłużnik zwleka z zapłatą należności, wówczas komornik wysyła do niego wezwania do spłaty (telefony, listy polecone itp.).
5. Brak działań ze strony dłużnika skutkuje dalszymi konsekwencjami – wyceną nieruchomości, obwieszczeniem licytacji i samą licytacją określonych ruchomości i nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przechowywać rodzinne zdjęcia?
Jak przechowywać rodzinne zdjęcia?
Niemal każdemu z nas towarzyszy chęć utrwalenia pięknych wspomnień. Pamięć ludzka bywa ulotna, a fotografie potrafią uwiecznić wyjątkowe momenty na […]
Czy warto jechać na wakacje nad morze?
Czy warto jechać na wakacje nad morze?
Dlaczego wakacje nad morzem nieodmiennie cieszą się popularnością wśród polskich turystów? Przemawia za tym nie tylko dobroczynny klimat, powietrze bogate […]
Moskitiery i rolety – dlaczego to must have w każdym domu?
Moskitiery i rolety – dlaczego to must have w każdym domu?
W większości domów stosuje się osłony okienne wzbogacające aranżację pomieszczeń. Warto zdecydować się w szczególności na nowoczesne rolety wewnętrzne oraz […]