Każdy budynek przeznaczony do użytkowania przez mieszkańców musi mieć zapewniony szczelny zbiornik na nieczystości bytowe lub podłączenie do sieci kanalizacyjnej. W projekcie architektonicznym uwzględnione są piony kanalizacyjne z zachowaniem odpowiedniego poziomu spadków w poziomych rurach odpływowych. Kilka pionów można połączyć w studni rewizyjnej w jeden odpływ w piwnicy budynku.
Poprzez przeprowadzenie rury kanalizacyjnej przez fundamenty odprowadzić trzeba nieczystości do infrastruktury kanalizacji zewnętrznej. Jeżeli nie ma w pobliżu komunalnej sieci kanalizacyjnej, to należy zamontować zbiornik szczelny na nieczystości. Producent szamb betonowych w tym wypadku może dopasować wielkość zbiornika do ilości osób użytkujących budynek.
Połączenie zbiornika rurami poniżej poziomu gruntu chroni beton przed przemarzaniem i zmniejsza możliwość powstawania zatorów wewnątrz rur kanalizacyjnych. Przy obiektach wielorodzinnych warto w szambie betonowym 12m3 stosować dodatkowe odpowietrzniki i regularnie dodawać wyselekcjonowane szczepy bakterii. Mikroorganizmy te rozkładają nieczystości i przerabiają je na wodę i osad stały.
Ułatwia to oczyszczanie zbiornika przez firmy asenizacyjne. Dodatkową zaletą tego rodzaju rozwiązania jest zmniejszenie uciążliwości takiego szamba przez likwidację nieprzyjemnych zapachów. Stosując szambo wielokomorowe, można poprawić efektywność wstępnego oczyszczania ścieków i zastosować dodatkowy osprzęt sterujący procesem oczyszczania.