Jak hodować konie?

Konie to jedne z najpiękniejszych stworzeń, jakie występują w przyrodzie. Dostarczają one właścicielom powodów do dumy i dużo radości. Ich hodowla wymaga odpowiedniego miejsca, środków i wiedzy o ich specyficznych potrzebach. Dobranie odpowiedniej paszy, dbałość o czystość stajni i higienę to tylko podstawowe zasady jakich należy przestrzegać. Aby wierzchowiec z sukcesami stawał w szranki w zawodach sportowych, trzeba posiadać szeroką wiedzę na temat treningów, diety i nie tylko.

Zadbany koń to szczęśliwy koń

To czego oczekuje się od wierzchowca ma kluczowe znaczenie przy wyborze jego rasy oraz wieku. Konie są powszechnie stosowane m.in. do jazdy rekreacyjnej i hipoterapii. Mogą też startować w wyścigach lub zawodach skoków. W każdym przypadku zwierze wymaga innego traktowania, treningu, czy nawet żywienia. Pasza dla koni sportowych jest dobierana z myślą o dużo większym wysiłku niż pożywienie stosowane np. w gospodarstwach agroturystycznych. Jej różne rodzaje można znaleźć na https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-red-mills/pasze-dla-koni-sportowych/

Podstawą dbałości o wierzchowce jest zapewnienie im odpowiedniego miejsca w stajni. Konieczne jest także dostarczenie pożywienia dostosowanego do ich potrzeb oraz dostępu do świeżej wody. Każdy koń powinien mieć swój boks, sporych rozmiarów tak by czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie. Musi być on regularnie czyszczony i suchy. Niezbędne jest wyposażenie go w poidło, żłob i lizawkę. Warto też często wietrzyć stajnię by zapobiegać rozwojowi bakterii.

Jako zwierzęta niezwykle aktywne, konie muszą mieć zapewnioną możliwość częstych wybiegów. Koniecznie trzeba zadbać o to, by mogły one regularnie przebywać na świeżym powietrzu. Funkcję tę może spełniać łąka lub padok, najlepiej sporych rozmiarów. Dzięki temu koń zależnie od potrzeb może spacerować i biegać, a także odpoczywać po wysiłku. Wybieg powinien być utrzymany w czystości i ogrodzony.

W opiece nad każdą żywą istotą kluczową rolę odgrywa pielęgnacja i higiena. Nie inaczej jest w przypadku konia. Powinien on być czyszczony i czesany każdego dnia. Ważne jest też, by często usuwać błoto, piach i inne zanieczyszczenia z kopyt. Niezbędne jest ich natłuszczanie i regularne zmienianie podków. Zwierzęta powinny być pod stałą opieką weterynarza. Konie, które nie biorą udziału w zawodach powinny mieć dietę dostosowaną do stanu zdrowia i masy. DObrej jakości pasze można dla nich zamówić na https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-red-mills/.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =