Kable oraz przewody to kluczowe elementy każdej instalacji elektrycznej. Są one jednak narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także przeciążenia czy zwarcia. W związku z tym należy stosować szereg skutecznych zabezpieczeń, takich jak choćby opaski kablowe czy rozwiązania przetężeniowe, które powodują samoczynne wyłączanie w sytuacji zwarcia lub nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych urządzeń. Pamiętajmy bowiem, że uszkodzenie okablowania może bardzo negatywnie wpływać np. na proces produkcji w zakładzie przemysłowym.
Do podstawowych elementów chroniących kable i przewody przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi służą osłony, korytka kablowe i prowadnice łańcuchowe. Z tych drugich, nazywanych powszechnie kanałami, można z powodzeniem stworzyć specjalne systemy ochronne zarówno w warunkach stricte domowych (prywatnych), jak i biurowych czy produkcyjnych. Istotne jest, aby wymienione zabezpieczenia były odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych (m.in. wilgoci i nadmiernego słońca), a także substancji chemicznych czy olejów. W mieszkaniach doskonałą alternatywą dla popularnych opasek jest tzw. wąż spiralny, służący do szybkiego wiązania całego okablowania.
Warto tez rozejrzeć się za mostkami, najazdami i zaślepkami wciskanymi. Rozwiązania te powinny być wykonane z poliamidu, polipropylenu, PCV, mosiądzu lub stali nierdzewnej. Poza elementami zabezpieczającymi kable na całej ich długości należy stosować mufki i złączki, przeznaczone zarówno do łączenia, jak i rozgałęziania czy zakańczania przewodów. Izolację stanowią również niekiedy oploty ochronne i osłony tkaninowe, które dodatkowo zapewniają odpowiedni stopień elastyczności.