Światło pełni istotną rolę w aranżacji wnętrza. Poprzez odpowiedni dobór oświetlenia pomieszczenie nabiera charakteru i tworzy klimat, na którym zależy domownikom oraz zastępuje promienie słoneczne, umożliwiając funkcjonowanie po zmroku.
Pomysłowo wykorzystane oświetlenie to idealna dekoracja, podnosząca aranżację na wyższy poziom. Dzięki niemu możemy podkreślić styl konkretnego wnętrza, doświetlić ponure pomieszczenie, lub nawet zaakcentować najbardziej reprezentacyjne miejsce, jak np. galerię grafik, elegancki stół jadalniany czy podkreślić nowoczesny charakter mebli. Jak więc udekorować dom światłem?
Zacznijmy od odpowiedniego rozmieszczenia źródeł światła. Jeśli urządzamy kuchnię, postawmy na osobną lampę nad stołem oraz reflektory nad blatem roboczym. W przypadku salonu połączonego z jadalnią również zatroszcz się o reprezentacyjną lampę wiszącą nad stołem oraz dyskretniejsze oświetlenie strefy wypoczynkowej.
W sypialni poza głównym oświetleniem sufitowym zdecydujmy się na niewielkie lampki umieszczone na szafkach nocnych obok łóżka. Dzięki temu każda strefa w domu będzie dobrze oświetlona, a przez to wyda się atrakcyjniejsza. Podkreślimy w ten sposób kolory i faktury ścian oraz mebli, wnętrza wydadzą się wyższe i przestronniejsze, a do tego staną się znacznie bardziej funkcjonalne.
Urządzając dom, najlepiej kierować się konkretnym stylem, aby całość prezentowała się spójnie. Poza elementami takimi jak tekstylia, ozdoby czy meble, styl wnętrza podkreślić można również za pomocą światła. Piękne lampy wiszące i stojące ozdobione kryształkami idealnie wpisują się w styl glamour. Drewniane żyrandole ze szklanymi kloszami, tkaninowe abażury i kinkiety wpisują się w ponadczasowy styl klasyczny.
Metalowe lampy lub konstrukcje z widocznymi przewodami to kwintesencja stylu industrialnego, a metalowe, szklane i plastikowe oprawy, podobnie jak listwy led i reflektory są charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. Popularny styl skandynawski bardziej kładzie nacisk na design lampy, niż sam materiał, więc sprawdzą się zarówno lampy metalowe, jak i te o papierowych i szklanych kloszach czy drewnianych elementach.
Nawet najpiękniejsza oprawa oświetlenia nie wystarczy do zdefiniowania stylu. Bardzo ważne jest bowiem dopasowanie odpowiedniej żarówki. We wnętrzach stylizowanych na szalenie popularny obecnie styl loftowy wspaniale sprawdzą się żarówki dekoracyjne lub te o nietypowych kształtach, najczęściej połączone razem.
Wnętrza nowoczesne natomiast pięknie prezentują się w towarzystwie czystych, mocnych produktów ledowych. Warto zwrócić uwagę na rodzaj światła emitowanego przez żarówkę – żółte, rozproszone ociepli wnętrze, a jasne i ostre da efekt wprost odwrotny. Te dostępne na https://elektromag.pl/pl/c/Zarowki-dekoracyjne/141 nadają się do pomieszczeń reprezentacyjnych i dopełniają stylizację wnętrza.
Dekorując wnętrze światłem, bardzo ciekawym trikiem jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia, podkreślającego charakter i podnoszącego przy okazji funkcjonalność mebli. Lampy podszafkowe są nie tylko bardzo designerskie, ale i rewelacyjnie doświetlają blat roboczy w kuchni. Ułatwia to nie tylko przygotowanie posiłków, ale i sprzątanie strefy roboczej. Kolorowe listwy led montowane w meblościankach do salonu podkreślają ich nowoczesny styl, a doświetlenie witryn sprawi, że ekspozycje będą robić piorunujące wrażenie we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym.
Modne pomieszczenia charakteryzują się mocnymi, nasyconymi kolorami i bogatymi we wzory aranżacjami. Można je świetnie wyeksponować, wykorzystując kolorowe oświetlenie. Listwy led, barwne taśmy RGB będą współgrać z kolorowymi detalami i ozdobami. Dekorowanie domu światłem to nie tylko inspirujący, ale i wymagający pomysł. Zwróćmy uwagę, aby wybory były nie tylko estetyczne, ale funkcjonalne. Wybierając oświetlenie, kierujmy się nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem i jakością wykonania.