Fotowoltaika (PV) to metoda wytwarzania energii elektrycznej poprzez przekształcanie promieniowania słonecznego w prąd stały przy użyciu materiałów półprzewodzących wykazujących efekt fotowoltaiczny.
Fotowoltaika jest najbardziej znana z zastosowania w panelach słonecznych do generowania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Termin „fotowoltaika” może również odnosić się do pojedynczego ogniwa lub „ogniwa fotowoltaicznego”, które jest podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego. Słowo „fotowoltaiczny” było w użyciu w języku francuskim i angielskim już w 1839 roku, odnosząc się do ogniw słonecznych bez baterii, ale dopiero w 1926 roku po raz pierwszy użyto terminu „photovoltaic” w języku angielskim.
Podstawową zasadą działania fotowoltaiki jest efekt fotowoltaiczny. Kiedy światło uderza w półprzewodnik, elektrony są wytrącane ze swoich normalnych orbit wokół atomów i przechodzą do nowych. W ten sposób powstaje nadmiar ruchomych elektronów, które mogą przepływać przez przewody, wytwarzając prąd elektryczny. Efekt ten nazywany jest efektem fotowoltaicznym. Różnica między światłem a ciemnością, czyli siła światła słonecznego, może być wykorzystana do produkcji energii elektrycznej.
Najpopularniejszym materiałem fotowoltaicznym jest krzem, który posiada przerwę pasmową pozwalającą mu być wydajnym materiałem fotowoltaicznym. Panele fotowoltaiczne znajdziesz na stronie https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/.