Jeżeli osoba zmarła była agnostykiem, ateistą lub niepraktykująca, możemy przeprowadzić ceremonię pogrzebową bez księdza i symboli religijnych.Mistrzem ceremonii staje się przeszkolona osoba, pracująca w zakładzie pogrzebowym. To ona celebruje całe wydarzenie. A co z cenami pogrzebu tego rodzaju? Nie różnią się one od tego tradycyjnego.
Coraz częściej mamy do czynienia z pochówkami bez obecności księdza. Decydują się na to najbliżsi zmarłego lub on sam za swego życia, spisując testament.. Pogrzeb przeprowadzany jest przez przeszkolonego pracownika zakładu pogrzebowego, tzw. mistrza ceremonii. Zachowana jest powaga i szacunek dla rodziny oraz osoby zmarłej. Przemowa jest ustalana z zamawiającymi pochówek telefonicznie lub osobiście w biurze, ustalane są wszystkie szczegóły związane z pochówkiem, w tym także rodzaj muzyki.
Podczas świeckiego pochówku nie ma mszy w kaplicy, jednak jeżeli pochówek następuje na cmentarzu komunalnym, osoby żegnające zmarłego zbierają się przy trumnie właśnie w kaplicy przycmentarnej. Natomiast na cmentarzu wyznaniowym zbiórka jest przy bramie cmentarza, mistrz ceremonii wita zgromadzonych, po czym orszakiem wszyscy kierują się do otwartego grobu, gdzie rozpoczyna się główna ceremonia, trwająca z reguły od 20 do 40 minut. Zależy to od długości przedstawianego życiorysu zmarłego. Przeprowadzany pogrzeb przez mistrza ceremonii odbiega od tradycyjnego pochówku kościelnego i zdobywa coraz więcej zwolenników.