Jak rzeźbić w drewnie? Poradnik dla nowicjusza

Osoby utalentowane artystycznie, czy też poszukujące nowych zajęć i pasji, z chęcią podejmują się różnych zadań. Ciekawym pomysłem dla osoby kreatywnej może być również rzeźbienie w drewnie, które wymaga sprawnych rąk i przestrzennej wyobraźni. Aby jednak rozpocząć zabawę z drewnem należy się odpowiednio do tego przygotować. Dla początkujących rzeźbiarzy ważne będzie przede wszystkim stosunkowo dobre wyposażenie, takie jak dłuta o różnych kształtach, nożyk i młotek, ale także dużo chęci oraz garść przydatnych informacji podpowiadających jak w ogóle rzeźbić.

Rzeźbienie w drewnie

Na samym początku warto pamiętać o wyborze odpowiedniego drewna, które będzie dostatecznie miękkie i będzie posiadało stosunkowo mało sęków. Drewno trzeba najpierw przygotować, a więc okorować poprzecinać na jakieś mniejsze elementy, w celu kontroli pęknięć wewnątrz pnia. Jeżeli drzewo czeka na swoją kolej, to powinno być składowane w zacienionym miejscu. Zaczynając naukę rzeźbienie warto oswoić się z narzędziami. Ruchy bowiem powinny być pewne i precyzyjne. Tylko wówczas możliwe będzie uzyskanie zamierzonego wcześniej efektu. Należy pamiętać o tym, że miękkie drewno w miarę łatwo poddaje się obróbce, przez co bardziej od siły, liczy się wyczucie z jakim przystępujemy do odrywania kolejnych jego kawałków. Istotnym faktem, o którym musi pamiętać każdy początkujący rzeźbiarz, jest to, że rzeźba nie powstaje tak naprawdę dzięki temu co ujmujemy danemu kawałkowi drewna, lecz jest nią to, co z tego kawałka zostanie i będzie ciekawie oraz twórczo uformowane.

Artykuł napisany we współpracy z Dluta oferującego narzędzia ręczne do drewna i nie tylko, np. osełki diamentowe do ostrzenia narzędzi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć − dwa =