Zalety zbiorników betonowych
W miejscach, w których nie ma dostępu do kanalizacji, ścieki odprowadzane mogą być do bezodpływowych i szczelnych zbiorników. W sprzedaży znajdują się szamba betonowe lub plastikowe. Podstawowym argumentem przemawiającym za zakupem betonowego zbiornika na nieczystości jest cena. Gotowe szamba z prefabrykatów są tańsze od pojemników tej samej wielkości wykonanych z tworzyw sztucznych.
Duży ciężar betonu sprawia, że zbiorniki te mocno osiadają w gruncie i nie wymagają specjalnego zakotwiczenia. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których występuje wysoki poziom wód gruntowych. Lekkie plastikowe zbiorniki mogą zostać wypchnięte na powierzchnię, dlatego nie należy ich stosować na terenach gliniastych. Problem stanowić może również ich niewielka odporność na obciążenia.
Niewielki ciężar szamb plastikowych bywa również ich zaletą. Niska waga sprawia, że ich montaż może odbywać się bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy na teren budowy z różnych względów nie mogą wjechać ciężkie maszyny budowlane. Zbiornikiem na szambo plastikowym powinny także zainteresować się osoby, które szukają produktu trwałego i niezawodnego. Tworzywo, z którego wykonuje się takie pojemniki, jest odporne na korozję, a także działanie agresywnych środków chemicznych stosowanych w domach.
Dodatkowo po podłączeniu kanalizacji plastikowe szambo można wykorzystać jako praktyczny zbiornik na deszczówkę. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości zdecyduje się na zainwestowanie w przydomową oczyszczalnię ścieków, szambo może pełnić funkcję osadnika gnilnego, do którego spływają nieczystości i, w którym odbywa się wstępny proces oczyszczania ścieków za pomocą bakterii beztlenowych. Na http://www.eko-lux.com/ można znaleźć zbiorniki te o róznych pojemnościach.