Rodzice nastolatka dobrze wiedzą, że ich dziecko mając kilkanaście lat, wchodzi w czas buntu i poszukiwania zmian. Również jego najbliższe otoczenie, a tym wypadku pokój powinno zostać dostosowane do jego wieku. Zabawki odeszły w niepamięć, zmienił się styl i upodobania. Jak zatem powinien wyglądać pokój jeszcze nie dorosłego, lecz już nie małego dziecka?
Aranżacja pokoju przynosi kilka pytań. Przede wszystkim to czy nowy pokój spodoba się dziecku. Jeśli nie jesteśmy pewni, co nasza pociecha lubi, możemy dać jej prawo wyboru. Niech sama wybierze kolor ścian, czy meble do pokoju młodzieżowego. Należy pamiętać, że finalny wygląd pomieszczenia ma zależeć jak w największym stopniu od płci, zainteresowań i upodobań dziecka. Dorośli przy planowaniu wnętrza powinni skupić się na tym, by było dobrze oświetlone i podzielone na strefy odpoczynku takie jak sen, nauka czy rozrywka.
W pomieszczeniu, w którym dziecko będzie przebywało dużo czasu, nie może zabraknąć wygodnego łóżka. Nastolatkowie często zapraszają szkolnych znajomych, więc rozkładana sofa czy tapczan będzie idealnym rozwiązaniem. Plusem łóżek składanych jest to, że zajmują mało miejsca i można w nich przechowywać np. pościel.
Oprócz takich oczywistości jak duża, pojemna szafa na ubrania czy regał na książki nie może zabraknąć biurka. To jeden z podstawowego wyposażenia do pokoju młodzieżowego. Dziecko będzie przy nim siedziało dużo czasu, rozwiązując zadania domowe i ucząc. Można zakupić meble młodzieżowe z biurkiem lub meblościanki młodzieżowe z biurkiem — każdy z tych wyborów będzie trafiony. Meble do pokoju młodzieżowego można skompletować pojedynczo lub nabyć cały komplet. Przy zakupie warto sugerować się nie tylko ceną i kolorem, lecz także trwałością i materiałem, z którego są wykonane.