Członkowie zespołów ratownictwa medycznego muszą przestrzegać ścisłych zasad co do umundurowania. Reguły te zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego. Ujednolicony strój pozwala na łatwą identyfikację pracowników ochrony zdrowia, a poza tym, dzięki swoim właściwościom, zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność podczas akcji ratowniczej.
Każda część ubioru ratownika powinna być oznaczona wzorem graficznym Ratownictwa Medycznego. Podstawę stanowi oczywiście koszula lub koszulka z krótkim rękawem, która musi spełniać zasady co do oporu pary wodnej, a także być utrzymana w przepisowym, fluorescencyjnym czerwonym kolorze. Przykładem takiej odzieży jest t-shirt fluo ratownictwo medyczne, tak jak wspominaliśmy wyżej musi być odpowiednio oznaczone. Tylko wtedy pracownicy pogotowia będą mogli skupić się na akcji ratunkowej. Ważnym elementem stroju ratownika są spodnie – również fluorescencyjnie czerwone i posiadające dwa poziome pasy z materiału odblaskowego, pozwalające dostrzec ratownika z dużej odległości.
Kurtka noszona przez pracowników również musi mieć odpowiedni kolor, a także oznaczenie Ratownictwa Medycznego na plecach. Przepisy wymagają również od ratowników wytrzymałego i solidnego obuwia, najlepiej w kolorze czarnym lub brązowym, jak najbardziej odpornego na wodę. Dodatkowe elementy ubioru, takie jak kamizelka, czapka, lub rękawice, również mają uregulowany w rozporządzeniu kolor i wytrzymałość materiału.