Pellet to dla wielu osób nadal nieco tajemniczo brzmiąca nazwa, która w rzeczywistości oznacza materiał opałowy, stosowany w specjalnych piecach. Produkt ten wykonuje się z resztek drzewnych, takich jak trociny, czy zrębki i sprasowuje pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu przybiera on postać podłużnych pałeczek. Otrzymane paliwo ma dobre właściwości opałowe, niską wilgotność, a co najważniejsze, jest to odnawialne źródło energii o małej emisji dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku spalania.
Ogrzewanie domu tym materiałem jest bardzo wygodne. Nie powoduje zabrudzeń ani podczas dosypywania do paleniska, ani w czasie przechowywania. Podczas spalania 1 tony tego paliwa otrzymuje się zaledwie około 3 kg popiołu, który dla użytkowników innych metod zwykle jest dużym problemem logistycznym. Towar ten kupuje się w kilkunastokilogramowych workach, na których producent pelletu zamieszcza informacje dotyczące jego parametrów, takich jak wartość opałowa, zawartość popiołów, czy wilgoci. Dzięki szczelnym opakowaniom produkt można przechowywać więcej niż jeden sezon w szopkach, czy komórkach.
Jedna tona paliwa wystarczy na ogrzanie domku o wielkości około 50m2 podczas całego sezonu grzewczego w polskich warunkach pogodowych. Jest to zatem wydajne i ekonomiczne źródło energii cieplnej.
Niezaprzeczalnie stosując pellet w połączeniu ze specjalnymi piecami lub kominkami, zyskuje się czas i komfort. Raz na kilka dni wystarczy do nich dosypać opał, zaprogramować i cieszyć się stałą temperaturą przez cały czas.